073064014

daritev bodi ti življenje celo

Ivan Salmič

Slovenski katoliški duhovnik, ki je pred smrtjo rešil vsaj enajst oseb. Cerkev na Slovenskem ga je uvrstila na seznam ljudi, za katere se vodi postopek razglasitve za mučence.
Ali ste vedeli? Naši mučenci so naš duhovni kapital.

Mučenci, ki so za vero pretrpeli mučeništvo in se zdaj nahajajo v nebesih, so lahko močni priprošnjiki pred Bogom. Zaradi svoje zvestobe in končne žrtve imajo poseben položaj pri Bogu. Katoličani verujemo, da so svetniki, vključno z mučenci, lahko naši posredniki, ki molijo za nas in z nami. To temelji na občestvu svetnikov, konceptu, ki potrjuje, da so vsi člani Cerkve, tako na nebu kot na zemlji, med seboj povezani in se medsebojno podpirajo v molitvi (Katekizem Katoliške Cerkve, 956-957). Molitev za njihovo priprošnjo je torej del te večje občestvene izmenjave ljubezni in podpore. 

Ivan Salmič v publikaciji Opevam tvojo zvestobo, Gospod.

Noge je imel zvezane z vrvjo, na truplu pa so bile rane, posledice mučenja. Reševal je nedolžne ljudi in bil nato tudi sam umorjen. Več o p. Ivanu Salmiču lahko preberete TUKAJ.

Ivan Salmič v prispevku Boga ljubili, vernike učili, mučeništvo prestali, slavo dosegli.

Vsebino si bo mogoče ogledati v kratkem.

Belokranjski mučenci

Komentar duhovnika Antona Gnidovca na Radiu Ognjišče razkriva ganljivo zgodbo kaplana Ivana Salmiča in njegovo neustrašno dejanje, ki je rešilo številna življenja med II. vojno. Odkrijte, kako sta vera in pogum združila ljudi v najtemnejših časih in kako se njihov spomin še danes blešči kot svetilnik upanja. Ne zamudite tega ganljivega pričevanja in poglobite svoje razumevanje zgodovine ter vere.

Foto: Ob odkritju spomenika v Črnomlju; splet.

obiščite

Žeželj

Fotografiji odkrivata Žeželj, slikovito vzpetino nad Vinico, kjer stoji romarska cerkev Imena Marijinega ter spomenik v spomin na Ivana Salmiča, ki je bil umorjen v bližini. Obisk tega čudovitega kraja je primeren v vseh letnih časih, obiskovalci pa ste vabljeni, da se v molitvi priporočite našemu slovenskemu kandidatu za mučenca.